Czym jest ochronna powłoka szkła?

DORADZAMY » Czym jest ochronna powłoka szkła?

Większość kabiny prysznicowych, czy też ścianek, posiada nowoczesne powłoki zabezpieczające przed zabrudzeniami. Powłoki te są różnie nazywane przez producentów: "Easy Clean, DP activ czy też Active Shield."........  Zastosowanie takiej powłoki znacznie ułatwia użytkowanie kabiny, czy też ścianki, a także oszczędza nasz czas przeznaczony na ich czyszczenie.


Wyjaśnijmy pokrótce czym jest owa powłoka....
Powłoka Easy Clean, to polimerowa warstwa ochronna nanoszona na powierzchnię szkła, która wypełnia mikroskopijne nierówności szyby. Warstwa powłoki łączy się z krzemem zawartym w szkle stając się częścią tafli szkła. Dzięki temu powierzchnia szkła staje się idealnie gładka. Dodatkowo warstwa ochronna posiada właściwości hydrofobowe – „odpychające” wodę, dlatego też krople wody nie utrzymują się na powierzchni szkła, tylko spływają nie pozostawiając śladów kamienia.
Należy pamiętać, że powłoka ta nie jest dożywotnia i pod wypływem kontaktu z wodą, po pewnym czasie jej skuteczność stopniowo obniża się, dlatego zaleca się stosowanie specjalnych środków, które odświeżają powłokę, przedłużając jej skuteczne działanie.

Na rynku są także kabiny, oraz ścianki prysznicowe, które nie posiadają powłoki ochronnej, jednak nie dyskwalifikuje to tych produktów. Ochronną powłokę można nanieść samemu za pomocą specjalnych produktów uzyskując podobny efekt.

Jak należy pielęgnować szkło z powierzchnia ochronną?

Po każdej kąpieli należy spłukać powierzchnie szkła bieżącą wodą aby usunąć osady z mydła i wytrzeć miękką ściereczka.